رفوکاری فرش قالیشویی

رفوکاری فرش قالیشویی


قالیشویی شربت اوغلی تهران

خدماتی همچون رفوگری و مرمت فرش را نیز انجام می دهد.

قالیشویی تهران  با کادری زبده در زمینه کارشناسی و ترمیم فرش شما اماده ارائه خدمات رفو،ترمیم،رنگبرداری،لکه زدایی،قلم زنی و غیره میباشد  تمامی خدمات مربوط به ترمیم و زیبایی فرش شما پذیرفته میشود.

رفوگری

 

رفوگری قالیشویی تهران زبان زد عام و خاص است چرا که با بهره گیری از نیروی متخصص و کارشناسان زبده بهترین رفوکاری را انجام می دهند و به هیچ وجه شما نگران فرش های خود نباشید.

رفوگری و مرمت فرش فراموش شده است اما این هنر ، هنری ارزشمند و ماندگار است که قدمتی به اندازه تولید فرش در جهان دارد.

همگام با هنر فرش بافی ، رفوگری و مرمت فرش نیز به وجود آمد .

فرش های دستبافت با توجه به ارزش صنعتی و هنری خود در معرض آسیب های فراوانی همچون پوسیدگی ، رطوبت ، پارگی و سوختگی قرار می گیرد.از این رو هنر رفوکاران به میدان آمده و ارزش و اعتبار فرش را احیاء میکند.

هنر مرمت و رفوگری فرش در ایران، عمدتا در استان‌هایی که کارگاه‌های فعال قالی بافی ‌ یا سابقه‌ای دیرینه در هنر فرش بافی دارند، دیده می‌شود، از این رو می‌توان این هنر ارزشمند را در استان‌های کاشان، اصفهان، تبریز، کرمان،یزد و قم و… یافت.

رفوگران و مرمت‌کاران قالیشویی تهران با دستان هنرمند خود و با بهره گیری از قلاب، درفش، قیچی، سوزن و نخ‌های ویژه در چارچوب‌های طراحی شده، پوسیدگی‌ها و پارگی‌ها را مرمت می‌کنند، به گونه‌ای که به سختی می‌توان بخش‌های رفوکاری شده را پیدا کرد.

در مرمت فرش های قدیمی به دلیل فقدان رنگ‌های سنتی گاه رفوگرانِ قالیشویی تهران از محلولهای خاصی برای یک رنگ شدن چله‌ها با تار و پود فرش استفاده می‌کنند و با ظرافت خاصی رنگ‌ها را در یکدیگر تحت پوشش قرار داده و در نهایت هنری زیبا و چشم نواز را در معرض دید قرار می‌دهند

رفوگران ، هنرمندانی که به فرش جان تازه‌ای می‌دهند

اگر چه دغدغه‌ها و دل خستگی‌های این هنر هم شنیدنی است و هم تامل برانگیز، اما امیدواریم همه هنرهای سنتی در کنار صنعت و پیشرفت نیز احیاء شوند و میراث‌های ارزشمند از گذشته به آسانی از یاد نروند

 

آشنایی با هنر رفو گری

 

پس از هنر قالی بافی بر اساس احتیاج هنر رفوگری به وجود آمده است،و علت زایش این هنر این می باشد که هر فرشی ممکن است بعد از مدتها آسیب ببیند و یا در معرض فساد قرار بگیرد.بنابراین تازمانی که فرش مورد استفاده قرار بگیرد هنر رفو گری هم نیاز می باشد و در واقعه رفوگری بخشی از هنر فرش بافی می باشد .

نام اولین کسی که هنر رفوگی را انجام داده و خلق کرده است ناشناس مانده است.این شخص  بی آنکه خود بداند چه خدمت بزرگی به خلق و عالم فرش کرده ، گمنام زیسته و ، از دنیا رفته است.

هنر رفو گری زمانی اهمیت و ارزشش جلوه گر میشود که فرش گرانبهایی در اثر پوسیدگی ، رطوبت ، بید زدگی و یا آتش سوزی و سایر حوادث آسیب دیده باشد در این زمان است که معجزه هنر رفو گری به کمک دستان هنر مند استاد رفو گر به داد فرش رسیده و فرش را احیا میکند و روح و جانی تازه به فرش می دهد. و اینجاست که این هنر و استاد هنرمند فرش را شفا می دهد.

فرشبافان باید هرچند کم با هنر رفو گری آشنایی داشته باشند ت در مواقع لزوم بوانند نیاز خود و سایرن را برطرف سازند اما مهارت در  این رشته نیاز به آموزش تجربه و تمرین دارد.قبل از رفو گری باید فرش کاملا گسترده شود و به صورت کامل و دقیق پشت و روی فرش مورد بررسی قرار بگیرد و میزان آسیب دیدگی تعیین گردد.

با توجه به اینکه فرش از خانواده منسوجات می باشدو در مقابل رطوبت و حرارت و گذرزمان آسیب پذیر است ضایعات فرش را می توانیم به صورت زیر گروه بندی کنیم :

۱-       خسارات ناشی از طول عمر و کهنگی قالی از قبیل پوسیدگی ، فرسودگی و در رفتگ چله ها ، پاره شدن شیرازه ، پارگی و جر خوردگی ، رنگ پریدگی و از بین رفتن پرزها و … .

۲-       خسارا ناشی از سوختگی ، بید ردگی ، پوسیدگی ناشی از رطوبت و  یا مواد شیمیایی پاره شدن و بریده شدن با لوازم تیز و برنده.

خسارتهای ذکر شده ممکن است سطحی باشند و فقط بر پرزهای قالی اثر بگذارند و یا در عمق باشند و به چله  و تار و پود فرش آسیب وارد کنند.

قالیشویی تهران بهترین ها را برای شما ارزو دارد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

call now